Drukuj nie tylko z komputera. Jak podłączyć drukarkę i czym różnią się te metody?

Drukarka to nie tylko proste urządzenie do drukowania dokumentów. Obecnie sprzęty te stały się znacznie bardziej "inteligentne" i pozwalają na zdecydowanie więcej. Jedną z najciekawszych funkcji jest opcja drukowania z dowolnego miejsca na świecie oraz z dowolnego urządzenia. Tłumaczymy, w jaki sposób skonfigurować swoją drukarkę.

Po zakupie nowej drukarki część świeżo upieczonych użytkowników ma problem z poprawnym jej podłączeniem do komputera. Tymczasem zazwyczaj jest to bardzo proste. Warto wiedzieć jednak, że większość obecnych dziś na rynku drukarek można obsługiwać na kilka sposobów. Również zdalnie.

Drukowanie z komputera - kabel USB

Zacznijmy jednak od początku, czyli od tradycyjnej, przewodowej metody łączenia drukarki z komputerem. Jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu po zakupie nowej drukarki trzeba było podłączyć ją kablem do komputera, na którym instalowało się następnie odpowiednie oprogramowanie dołączone na płycie, którą otrzymywało się od producenta z drukarką.

Dziś drukarkę również można połączyć z komputerem przy pomocy kabla USB, ale system operacyjny Windows 10 powinien rozpoznać ją automatycznie. W przypadku większości modeli dostępnych na rynku nie ma więc już konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania. Gdyby jednak drukarka nie chciała działać, niezbędne będzie pobranie sterowników odpowiednich do danego modelu drukarki, a następnie zainstalowanie jej ręcznie.

W takiej sytuacji, po instalacji sterowników należy wejść w ustawienia i wybrać zakładkę „Urządzenia", a następnie „Drukarki i skanery". Po kliknięciu w „Dodaj drukarkę i skaner", Windows rozpocznie poszukiwania dostępnych urządzeń, a następnie połączy się z wybranym przez użytkownika modelem.

Do których drukarek tusze nie kosztują fortuny? Najbardziej ekonomiczne modele na rynkuDo których drukarek tusze nie kosztują fortuny? Najbardziej ekonomiczne modele na rynku fot. shutterstock.com

Drukowanie z komputera - połączenie bezprzewodowe

Przewodowe łączenie drukarki z komputerem jest więc banalnie proste, jednak jest również najmniej wygodne w późniejszej eksploatacji nowo zakupionego sprzętu. Obecnie znacznie wygodniejszą formą jest bezprzewodowe podłączenie drukarki do komputera. Dzięki temu możemy zlecić drukowanie korzystając z laptopa w innym pokoju, niż znajduje się sama drukarka.

Wyróżnić możemy przynajmniej kilka sposobów na bezprzewodowe połączenie drukarki z komputerem. Te najpopularniejsze to połączenie poprzez Wi-Fi i Bluetooth. Jeśli drukarka nie jest wyposażona w kartę sieciową, można udostępnić ją w sieci poprzez przewodowe podłączenie jej do routera lub komputera (ten musi pozostać jednak stale włączony).

Obecnie standardem są jednak drukarki wyposażone we wbudowany moduł Wi-Fi. Konfiguracja takiego urządzenia jest niewiele bardziej skomplikowana niż w przypadku tradycyjnego połączenia przewodowego. Drukarkę wystarczy połączyć z domową siecią Wi-Fi, a następnie znaleźć z poziomu własnego komputera.

Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość drukowania ze wszystkich urządzeń w domu bez konieczności kłopotliwego przenoszenia plików. Minusem jest natomiast konieczność podpinania się do tej samej sieci lokalnej, w której znajduje się drukarka.

Biuro Fot. Deposit Photos (depositphotos.com/category/celebrities.html)Biuro Fot. Deposit Photos (depositphotos.com/category/celebrities.html) materiał promocyjny

Drukowanie z komputera i smartfona - przez internet

Opcją, która zapewnia sto procent wygody i obecnie zyskuje na popularności jest drukowanie przez internet z wykorzystaniem chmury. Obecnie producenci drukarek decydują się na tworzenie drukarek, które po podłączeniu z domową siecią Wi-Fi możemy obsługiwać przez dedykowaną aplikację.

Z poziomu takiej aplikacji możemy m.in. sprawdzić stan atramentu w kartridżach, zarządzać ustawieniami drukarki oraz zlecić wykonanie wydruku lub skanu. To, jakie możliwości da nam aplikacja, zależy już od pomysłowości producenta drukarki. W niektórych przypadkach dostajemy np. bardzo rozbudowane narzędzie do skanowania, które pozwala na zaawansowaną edycję zeskanowanych materiałów, a często również szybkie udostępnianie wykonanych skanów np. poprzez wysłanie mailem.

Warto zaznaczyć, że taki sposób podłączenia drukarki i komputera pozwala na przesyłanie informacji między urządzeniami poprzez chmurę producenta. Możliwe staje się wtedy obsługiwanie drukarki z niemal dowolnego miejsca na świecie, w którym jest połączenie z internetem.

Ma to wiele bardzo istotnych zalet. Najważniejszą z nich jest możliwość drukowania z poziomu każdego urządzenia, które zostanie do tego uprawnione. Producenci udostępniają wersje mobilne swoich aplikacji, co oznacza, że zarządzanie drukarką i drukowanie możliwe jest również z poziomu ekranu smartfona czy tabletu. I to także wtedy, gdy jesteśmy poza domem.

Funkcja może okazać się przydatna na przykład wtedy, gdy jadąc pociągiem, chcemy wydrukować coś dla jednej z osób, która została w domu. A zrobić to można również z poziomu smartfona. Co więcej, wykorzystując urządzenie mobilne można jeszcze szybciej i łatwiej udostępniać świeżo zeskanowane materiały poprzez np. komunikatory internetowe. To zdecydowanie ułatwia korzystanie z drukarki.

Dodatkowo, część producentów dodaje w swoich aplikacjach na komputery i smartfony dodatkowe funkcje, które mają ułatwić drukowanie i skanowanie oraz uatrakcyjnić korzystanie z drukarki. Jednym z przykładów może być usługa e-faksu, czyli bezpiecznego przesyłania istotnych dokumentów do odbiorcy przez internet.