Drukarka w chmurze. Co daje podłączenie drukarki do sieci

Nowoczesna drukarka potrafi znacznie więcej, niż mogłoby się nam wydawać. Drukować można dziś nie tylko z komputera, ale z dowolnego urządzenia, które ma połączenie z internetem. Wydruk w domu możemy "zlecić" w prosty sposób będąc w pracy lub szkole. Jak to działa?

Drukarka stała się w ostatnich miesiącach urządzeniem niemal niezbędnym zarówno w domu, jak i firmie. Praca i nauka zdalna, częstsza kooperacja na odległość, konieczność wykonywania obowiązków z różnych urządzeń i lokalizacji, to dziś standard. Na szczęście nowoczesne drukarki są w stanie za tym trendem nadążyć. Stały się bowiem znacznie bardziej inteligentne i wszechstronne. Dziś nie są już połączone kablem USB tylko z jednym urządzeniem. Dostęp do ich jest znacznie łatwiejszy, niż można by sądzić.

DrukarkaDrukarka Fot. Pxhere

Podłącz drukarkę do chmury i drukuj z dowolnego urządzenia, również przez internet

Największa rewolucja, jaka zaszła na rynku drukarek, to możliwość ich stałego połączenia z siecią – i to zarówno tą domową czy biurową, jak i łatwy dostęp do druku przez internet. Korzystanie  z tego rozwiązania jest proste, bo nowoczesne modele wyposażone są w technologie, które samodzielnie dbają o utrzymanie połączenia z routerem. Potrafią nawet samodzielnie się restartować i naprawiać popularne problemy bez udziału użytkownika.

Usługi oferowane przez najbardziej wyróżniających się producentów, pozwalają drukować nie tylko z komputera stacjonarnego czy laptopa, ale i smartfonu czy tabletu. Nie musi być on nawet połączony z tą samą siecią, co więcej nie musi znajdować się w tym samym pomieszczeniu. Będąc w pracy, możemy więc wydrukować potrzebne nam później dokumenty na drukarce domowej. Notatki ze szkoły czy studiów można wysłać do druku w czasie rzeczywistym – wprost z klasy czy korytarza. Całe zadanie wykonywane jest przy pomocy prostej i intuicyjnej aplikacji.

Drukarka dobrej klasy jest dziś też połączona z usługą przechowywania dokumentów. Można więc je przesłać, by – np. po dokończeniu edycji w domu – poprawioną i finalną wersję wysłać do współpracowników i dopiero wtedy wydrukować. Drukarka sprawdzi się nawet na wakacjach – zdjęcia można bowiem wysyłać wprost z plaży, wystarczy kilka gestów na ekranie smartfona.

Miej drukarkę pod kontrolą. Steruj z dowolnego urządzenia

Nowoczesna drukarka pozwala też monitorować swój stan za pomocą miniaturowego centrum dowodzenia, czyli z poziomu smarfonowej aplikacji lub przeglądarki. W prosty sposób dowiemy się, jakie dokumenty są już wydrukowane, a które wciąż jeszcze się drukują, sprawdzimy poziom atramentu, a nawet przerwiemy lub ponowimy druk danego pliku.

Warto tu zwrócić uwagę na inny aspekt nowoczesnych drukarek. Te z wyższej półki potrafią nawet… samodzielnie zamówić tusz. Niektórzy producenci oferują z kolei usługi, które pozwalają oszczędzić na tuszu czy tonerze od 50 do 70 proc. regularnej ceny. Dzięki temu możemy drukować co miesiąc od kilkunastu do nawet kilkuset stron bez martwienia się o wysokie ceny, poziom tuszu, termin dostawy. Wszystko dzieje się automatycznie.

BiuroBiuro Fot. Deposit Photos (depositphotos.com/category/celebrities.html)

Pozwól zadbać o swoje bezpieczeństwo

Korzystanie z drukarki, która jest podłączona z chmurą, podnosi poziom bezpieczeństwa. Można bowiem korzystać z funkcji takich jak drukowanie dokumentu tylko przy fizycznej obecności przy urządzeniu.

W równie łatwy i bezpieczny sposób przechowywać można cyfrowe wersje dokumentów, czy notatek. Aplikacje, które producenci wysokiej klasy drukarek dostarczają za darmo, potrafią nawet samodzielnie „wyprasować" sfotografowaną smartfonem kartkę papieru, umożliwiają przycięcie czy rozjaśnienie zrobionego zdjęcia. Taką cyfrową notatką również można się dzielić jak zwykłym załącznikiem do poczty, zdjęcie można też wydrukować, tak, jak dokument.

Nowoczesna drukarka jest o wiele bardziej inteligentna i wszechstronna, niż urządzenia starego typu. Potrafi komunikować się ze smartfonem, tabletem, nie ma dla niej znaczenia, czy dokument wysyłamy z komputera stacjonarnego w domu, czy laptopa w pracy albo szkole. Podłączenie drukarki do chmury nie tylko ułatwia drukowanie dokumentów i zdjęć z dowolnego miejsca, pozwala też na bezpieczne i wygodne przechowywanie dokumentów i notatek – zarówno w postaci tradycyjnych dokumentów pakietów biurowych jak i zdjęć i skanów. Drukarki są dzisiaj o wiele bardziej samodzielne – zarówno w kwestii rozwiązywania problemów jak i dbania o poziom materiałów eksploatacyjnych. Warto więc sięgać po nowości.